تبلیغات
سرباز رهبری - ابوالفضل العباس، پرچمدار بصیرت و وفا
امروز :

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 14 آذر 1390
حضرت آیت الله خامنه ای، ضمن ذكر مصیبت حضرت عباس(ع) فرمودند: در زیارات و كلماتی كه از ائمه(ع) راجع به ابا الفضل العباس رسیده، روی دو جمله بصیرت و وفا تاكید شده است.
رهبر معظم انقلاب تصریح كردند: روز تاسوعاست و رسم بر این است كه در این روز، گویندگان و نوحه‏سرایان، راجع به شهادت ابا الفضل العباس روضه بخوانند.

آنطور كه از مجموع قراین به دست می‏آید، از مردان رزم‏آور غیر از كودك شش‏ماهه، یا بچه ۱۱ ساله، ابا الفضل العباس آخرین كسی است كه قبل از امام حسین به شهادت رسیده است؛ و این شهادت هم باز در راه یك عمل بزرگ یعنی آوردن آب برای لب‏تشنگان خیمه‏های ابا عبد اللّه الحسین است.
در زیارات و كلماتی كه از ائمه(ع) راجع به ابا الفضل العباس رسیده است، روی دو جمله تاكید شده است: یكی بصیرت، یكی وفا.

بصیرت ابا الفضل العبّاس كجاست؟ همه‏ یاران حسینی، صاحبان بصیرت بودند؛ اما او بصیرت را بیشتر نشان داد.

در روز تاسوعا، مثل امروز عصری، وقتی‏ كه فرصتی پیدا شد كه او خود را از این بلا نجات دهد؛ یعنی آمدند به او پیشنهاد تسلیم و امان‏نامه كردند و گفتند ما تو را امان می‏دهیم؛ چنان برخورد جوانمردانه‏ای كرد كه دشمن را پشیمان نمود.

گفت: من از حسین جدا شوم؟! وای بر شما! اف بر شما و امان‏نامه‏ی شما!

نمونه دیگرِ بصیرت او این بود كه به سه نفر از برادرانش هم كه با او بودند، دستور داد كه قبل از او به میدان بروند و مجاهدت كنند؛ تا اینكه به شهادت رسیدند. می‏دانید كه آن‏ها چهار برادر از یك مادر بودند: ابالفضل العبّاس برادر بزرگتر، 'جعفر'، 'عبدالله' و 'عثمان'.

انسان برادرانش را در مقابل چشم خود برای حسین بن علی قربانی كند؛ به فكر مادر داغدارش هم نباشد كه بگوید یكی از برادران برود تا اینكه مادرم دلخوش باشد؛ به فكر سرپرستی فرزندان صغیر خودش هم نباشد كه در مدینه هستند؛ این همان بصیرت است.

وفاداری حضرت ابا الفضل العبّاس هم از همه جا بیشتر در همین قضیه‏ وارد شدن در شریعه‏ فرات و ننوشیدن آب است.

البته نقل معروفی در همه‏ دهان ها است كه امام حسین(ع) حضرت ابا الفضل را برای آوردن آب فرستاد. اما آنچه كه من در نقل های معتبر مثل 'ارشاد' مفید و 'لهوف' ابن طاووس دیدم، اندكی با این نقل تفاوت دارد كه شاید اهمیت حادثه را هم بیشتر می‏كند.

در این كتاب های معتبر این‏طور نقل شده است كه در آن لحظات و ساعت آخر، آن‏قدر بر این بچه‏ها و كودكان، بر این دختران صغیر و بر اهل حرم تشنگی فشار آورد كه خود امام حسین و ابا الفضل باهم به طلب آب رفتند. ابا الفضل تنها نرفت؛ خود امام حسین هم با ابا الفضل حركت كرد و به طرف همان شریعه‏ فرات شعبه‏ای از نهر فرات كه در منطقه بود رفتند، بلكه بتوانند آبی بیاورند.

این دو برادر شجاع و قوی‏پنجه، پشت به پشت هم در میدان جنگ جنگیدند. یكی امام حسین در سن نزدیك به ۶۰ ‏سالگی است، اما از لحاظ قدرت و شجاعت جزو نام‏آوران بی‏نظیر است. دیگری هم برادر جوان سی‏وچند ساله‏اش ابا الفضل العبّاس است، با آن خصوصیاتی كه همه او را شناخته‏اند. این دو برادر، دوش‏به‏دوش هم، گاهی پشت به پشت هم، در وسط دریای دشمن، صف لشكر را می‏شكافند. برای اینكه خودشان را به آب فرات برسانند، بلكه بتوانند آبی بیاورند.

در اثنای این جنگِ سخت است كه ناگهان امام حسین احساس می‏كند دشمن بین او و برادرش عباس فاصله انداخته است. در همین زمان است كه ابا الفضل به آب نزدیك‏تر شده و خودش را به لب آب می‏رساند. آن‏طور كه نقل می‏كنند، او مشك آب را پر می‏كند كه برای خیمه‏ها ببرد.

در اینجا هر انسانی به خود حق می‏دهد كه یك‏ مشت آب هم به لب های تشنه‏ خودش برساند؛ اما او در اینجا وفاداری خویش را نشان داد. ابا الفضل العبّاس وقتی‏كه آب را برداشت، تا چشمش به آب افتاد، 'فذكر عطش الحسین'؛ به یاد لب های تشنه امام حسین، شاید به یاد فریادهای العطش دختران و كودكان، شاید به یاد گریه‏ عطشناك علی اصغر افتاد و دلش نیامد كه آب را بنوشد. آب را روی آب ریخت و بیرون آمد.

در این بیرون آمدن است كه آن حوادث رخ می‏دهد و امام حسین(ع) ناگهان صدای برادر را می‏شنود كه از وسط لشكر فریاد زد 'یا اخا ادرك اخاك'.

** بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه‏های نماز جمعه‏ تهران‏ روز ۲۶ فروردین سال ۱۳۷۹


طبقه بندی: مذهبی، 
برچسب ها: ابوالفضل العباس پرچمدار بصیرت و وفا، فرازهایی از بیانات رهبر معظم انقلاب،
ارسال توسط فقظ خدا
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
پیشخوان روزنامه ها
همسنگران

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار