تبلیغات
سرباز رهبری - تعابیر و ریشه‌شناسی حماسه 9 دی از نگاه رهبر معظم انقلاب؛
امروز :

 

دو سال پیش حماسه بزرگ 9 دی در چنین روزی در شرایطی رقم خورد كه به تعبیر رهبر معظم انقلاب، یادآور روزهای اول انقلاب و صدر اسلام بود. خودجوش بودن این حماسه بزرگ، یك‌پارچگی ملت و ایمان قلبی و دینی آن‌ها به انقلاب، تمام شدن حجت بر همه از مسئولین گرفته تا فتنه‌گران و دشمنان خارجی، زمان شناسی و لحظه‌شناسی برخی از ویژگی‌های این حماسه بود.


بیانات در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت حماسه 9 دی 21/9/90

«نهم دی 88، حادثه كوچكی نیست بلكه آن حركت عظیم و ماندگار مردمی، شبیه حركت بزرگ ملت در روزهای اول انقلاب است و باید تلاش شود در سالگرد این حماسه، حرف اصلی ملت ایران، یعنی حركت در سایه دین و تحقق وعده‌های الهی تبیین شود.»

«در هر نقطه‌ی از جهان چنانچه مردم با هدف و شعار مشخص و ایمان و عمل متناسب، به عرصه بیایند، هیچ عاملی قادر به مقاومت نیست و این یك نسخه كلی برای تمام ملت‌هاست، كه امام خمینی(ره) به آن عمل كرد و ملت ایران هم با اعتماد به امام راحل عظیم‌الشان، آن را بصورت عملی اثبات كرد.»

«آن معجزه‌گری كه همه مردم را بسیج كرده، به صحنه می‌آورد و با وجود همه سختی‌ها آنان را در صحنه نگه می‌دارد، ایمان قلبی و دینی است چرا كه بر اساس ایمان دینی، شما در هر شرایطی پیروز خواهید بود و شكست معنایی ندارد.»

«در این روز، مردم براساس وظیفه دینی خود به میدان آمدند تا نشان دهند بر خلاف تبلیغات فتنه‌گران، مردم ایران ضمن پایبندی به نظام جمهوری اسلامی از عزم و اراده دینی استوار برخوردارند.»

بیانات در دیدار مردم قم در سالگرد قیام نوزدهم دى ماه 19/10/1388

«روزهاى سال، به طور طبیعى و به خودى خود همه مثل همند؛ این انسان‌ها هستند، این اراده‌‌‌‌‌ها و مجاهدت‌هاست كه یك روزى را از میان روزهاى دیگر برمی‌كشد و آن را مشخص می‌كند، متمایز می‎كند، متفاوت می‎كند و مثل یك پرچمى نگه می‌دارد تا راهنماى دیگران باشد. روز عاشورا - دهم محرم - فى نفسه با روزهاى دیگر فرقى ندارد؛ این حسین بن على (علیه السّلام) است كه به این روز جان می‌دهد، معنا می‎دهد، او را تا عرش بالا می‌برد؛ این مجاهدت‌هاى یاران حسین بن على (علیه السّلام) است كه به این روز، این خطورت و اهمیت را می‌بخشد. روز نوزدهم دى هم همین جور است، روز نهم دىِ امسال هم از همین قبیل است. نهم دى با دهم دى فرقى ندارد؛ این مردمند كه ناگهان با یك حركت - كه آن حركت برخاسته از همان عواملى است كه نوزدهم دىِ قم را تشكیل داد؛ یعنى برخاسته‌ى از بصیرت است، از دشمن‌‌‌‌‌شناسى است، از وقت‌‌‌‌‌شناسى است، از حضور در عرصه‌ى مجاهدانه است - روز نهم دى را هم متمایز می‌كنند.»

«مطمئن باشید كه روز نهم دىِ امسال هم در تاریخ ماند؛ این هم یك روز متمایزى شد. شاید به یك معنا بشود گفت كه در شرایط كنونى - كه شرایط غبارآلودگىِ فضاست - این حركت مردم اهمیت مضاعفى داشت؛ كار بزرگى بود. هرچه انسان در اطراف این قضایا فكر می‌كند، دست خداى متعال را، دست قدرت را، روح ولایت را، روح حسین بن على (علیه السّلام) را مى‌‌‌بیند. این كارها كارهایى نیست كه با اراده‌‌‌‌ى امثال ما انجام بگیرد؛ این كار خداست، این دست قدرت الهى است؛ همان طور كه امام در یك موقعیت حساسى - كه من بارها این را نقل كرده‌‌‌‌ام - به بنده فرمودند: «من در تمام این مدت، دست قدرت الهى را در پشت این قضایا دیدم». درست دید آن مرد نافذِ بابصیرت، آن مرد خدا.»

«در شرایط فتنه، كار دشوارتر است؛ تشخیص دشوارتر است. البته خداى متعال حجت را همیشه تمام می‌كند؛ هیچ وقت نمی‌گذارد مردم از خداى متعال طلب‌كار باشند و بگویند تو حجت را براى ما تمام نكردى، راهنما نفرستادى، ما از این جهت گمراه شدیم. در قرآن مكرر این معنا ذكر شده است. دست اشاره‌ى الهى همه جا قابل دیدن است؛ منتها چشم باز می‌خواهد. اگر چشم را باز نكردیم، هلال شب اول ماه را هم نخواهیم دید؛ اما هلال هست. باید چشم باز كنیم، باید نگاه كنیم، دقت كنیم، از همه ى امكانات‌مان استفاده كنیم تا این حقیقت را كه خدا در مقابل ما قرار داده است، ببینیم.»

«مهم این است كه انسان این مجاهدت را بكند. این مجاهدت به نفع خود انسان است؛ خداى متعال هم در این مجاهدت به او كمك می‎كند. نوزده دىِ مردم قم در سال 56 از این قبیل بود، نهم دىِ امسالِ آحاد مردم كشور - كه حقیقتاً این حركت میلیونى فوق‌‌العاده‌ى مردم حركت عظیمى بود - از همین قبیل است، و قضایاى گوناگونى كه ما در طول انقلاب از این چیزها كم نداشتیم. این مجاهدت، راه را به ما نشان می‌دهد.»

«یك نكته را هم به جوانان عزیز انقلابى، به فرزندان عزیز انقلابى خودم، به فرزندان بسیجى - از زن و مرد - عرض بكنم: جوانان از اطراف و اكناف كشور، از آنچه كه تهتّك بیگانگان از ایمان دینى به گوش‌شان می‌خورد یا با چشم‌شان مى‌‌‌‌بینند، عصبانى هستند؛ وقتى مى بینند روز عاشورا چگونه یك عده‌‌‌‌اى حرمت عاشورا را هتك می‌كنند، حرمت امام حسین را هتك می‌كنند، حرمت عزاداران حسینى را هتك می‎كنند، دل‌هاشان به درد مى‌‌‌‌‌آید، سینه‌‌‌‌‌هاشان پر می‌شود از خشم؛ البته خوب، طبیعى هم هست، حق هم دارند؛ ولىمی‌خواهم عرض بكنم جوان‌هاى عزیز مراقب باشند، مواظب باشند كه هرگونه كار بى رویه‌‌‌اى، كمك به دشمن است. اینجا جوان‎ها تلفن می‎كنند - می‌فهمم من، می‌خوانم، غالباً تلفن‌ها و نامه ها را خلاصه می‌كنند، هر روز مى آورند، من نگاه می‌كنم - مى بینم همین طور جوان‌ها گله‌‌‌‌‌مند، ناراحت و عصبانى؛ گاهى هم از بنده گله می‌كنند كه چرا فلانى صبر می‌كند؟ چرا فلانى ملاحظه می‌كند؟ من عرض می‌كنم؛ در شرایطى كه دشمن با همه‌‌‌ى وجود، با همه‌‌‌‌ى امكاناتِ خود درصدد طراحى یك فتنه است و می‌خواهد یك بازى خطرناكى را شروع كند، باید مراقبت كرد او را در آن بازى كمك نكرد. خیلى باید با احتیاط و تدبیر و در وقت خودش با قاطعیت وارد شد. دستگاه‌‌‌‌هاى مسئولى وجود دارند، قانون وجود دارد؛ بر طبق قانون، بدون هیچ‌گونه تخطى از قانون، بایستى مُرّ قانون به صورت قاطع انجام بگیرد؛ اما ورود افرادى كه شأن قانونى و سمت قانونى و وظیفه ى قانونى و مسئولیت قانونى ندارند، قضایا را خراب می‌كند. خداى متعال به ما دستور داده است: «و لایجرمنّكم شنئان قوم على ان لاتعدلوا اعدلوا هو اقرب للتّقوى». بله، یك عده‌‌‌‌اى دشمنى می‌كنند، یك عده‌‌‌‌اى خباثت به خرج می‌دهند، یك عده اى از خباثت‌‌‌كنندگان پشتیبانى می‌كنند - اینها هست - اما باید مراقب بود. اگر بدون دقت، بدون حزم، انسان وارد برخى از قضایا بشود، بى‌‌‌‌گناهانى كه از آنها بیزار هم هستند، لگدمال می‌شوند؛ این نباید اتفاق بیفتد. من برحذر می‎دارم جوان‌هاى عزیز را، فرزندان عزیز انقلابىِ خودم را از اینكه یك حركتى را خودسرانه انجام بدهند؛ نه، همه چیز بر روال قانون.»

«مسئولین كشور بحمداللَّه چشم‎شان هم باز است، مى‌‌‌‌بینند؛ مى‌‌‌‌بینند مردم در چه جهتى دارند حركت می‌كنند. حجت بر همه تمام شده است. حركت عظیم روز چهارشنبه‌ى نهم دى ماه حجت را بر همه تمام كرد. مسئولین قوه‌‌‌‌‌ى مجریه، مسئولین قوه‌‌‌ى مقننه، مسئولین قوه‌‌‌‌ى قضائیه، دستگاه‌‌‌هاى گوناگون، همه می‌دانند كه مردم در صحنه‌‌‌اند و چه می‎خواهند. دستگاه‌‌‌‌‌‌ها باید وظایف‌شان را انجام بدهند؛ هم وظایف‌شان در مقابل آدم مفسد و اغتشاش‎گر و ضدانقلاب و ضدامنیت و اینها، هم وظایف‌شان در زمینه‌‌‌ى اداره‌‌‌‌‌‌ى كشور.»

بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی 01/01/1389

«بدخواهانى كه 30 سال است علیه این انقلاب و علیه این مردم هر كارى توانستند، كردند، اینها هم فرصت را مغتنم شمردند و با تبلیغاتِ خودشان وارد میدان شدند. بیش از این، كارى نمی‌توانستند بكنند. اگر آمریكایى‌ها و انگلیسى‌ها و صهیونیست‎ها می‌توانستند نیرو وارد خیابان‌هاى تهران بكنند، یقین بدانید می‌كردند. اگر برای‌شان امكان داشت كه با حضور وابستگان و مزدوران خودشان از خارج، عرصه را آن‎چنان كه می‌خواهند، هدایت كنند، می‌كردند. منتها می‌دانستند كه این كار به ضررشان تمام می‌شود. تنها كارى كه می‌توانستند بكنند، این بود كه در صحنه‌ى تبلیغات، در صحنه‌ى سیاست جهانى، از آشوب‌گر، از اغتشاش‌گر حمایت كنند. رؤساى جمهور كشورهاى مستكبر در این قضیه وارد میدان شدند؛اغتشاش‎گران خیابانى و خراب‌كارانى را كه با آتش زدن می‌خواهند موجودیت خودشان را نشان بدهند، ملت ایران نامیدند؛ شاید بتوانند اوضاع را آنچنان كه طبق میل خودشان است، در افكار عمومى دنیا و كشورمان تصویر و ترسیم كنند؛ اما شكست خوردند.»

«قوى‌ترین و آخرین ضربه را ملت در روز نهم دى و 22 بهمن وارد كرد. كار ملت ایران در 22 بهمن، كار عظیمى بود؛ نُه دى هم همین جور. یك‌پارچگى ملت آشكار شد. همه‌ى كسانى كه در عرصه‌ى سیاسى به هر نامزدى رأى داده بودند، وقتى دیدند دشمن در صحنه است، وقتى فهمیدند اهداف پلید دشمن چیست، نسبت به آن كسانى كه قبلاً به آنها خوش‌بین هم بودند، تجدید نظر كردند؛ فهمیدند كه راه انقلاب این است، صراط مستقیم این است. در 22 بهمن، ملت همه با یك شعار وارد میدان شدند. خیلى تلاش كردند، شاید بتوانند بین ملت دودستگى ایجاد كنند؛ اما نتوانستند. و ملت ایستاد؛ این پیروزى ملت بود. از 22 خرداد تا 22 بهمن - هشت ماه - یك فصل پرافتخار و پرعبرتى براى ملت ایران بود؛ این یك درس شد. آگاهى جدیدى به وجود آمد. فصل تازه‌اى در بصیرت ملت ایران گشوده شد. این یك زمینه‌ى بسیار مهمى است. باید بر اساس این زمینه، حركت كنیم.»

بیانات در دیدار با اعضای شوراى هماهنگى تبلیغات اسلامى 29/10/1388

«شوراى شما بحمدالله این خصوصیت را داشته است. دلایل زیادى هم براى این هست؛ آخرى‌اش همین نهم دى است؛ قبلش - 10سال قبل از این - 23 تیر است كه اشاره فرمودند؛ آن روز هم نیاز لحظه‌ها بود؛ این یك كار متعارف و معمولى نبود. راهپیمایى مردم در 22 بهمن با همه‌ عظمتى كه دارد - كه حالا عرض خواهم كرد - یك كار متعارف است، یك كار روان‌شده است، شناخته‌شده است، متوقع است كه انجام بگیرد و انجام می‌گیرد؛ اما 23 تیر در سال 78، یك كار متعارف نبود، یك كار متوقع نبود؛ اهمیت داشت كه این مجموعه بداند و بفهمد كه این كار در آن شرایط، لازم است و آن را انجام بدهد. كار نهم دى ماهِ امسال هم همین جور بود.شناختن موقعیت، فهمیدن نیاز، حضور در لحظه‌ى مناسب و مورد نیاز؛ این اساس كار است كه مؤمن باید این را هم با خود همراه داشته باشد تا بتواند وجودش مؤثر بشود؛ آن كارى را كه باید انجام بدهد، بتواند انجام بدهد. خوب، الحمدلله شوراى هماهنگى تبلیغات این خصوصیت را داشته است، نشان داده است؛ هم در دهه‌ى اول، در اوضاع و احوال گوناگون آن دهه - در دوران دفاع مقدس، قبل از دفاع مقدس، بعد از دوران دفاع مقدس - هم بعد از رحلت امام در مناسبت‌هاى مختلف كه قله‌هایى را در تاریخ ما به وجود آورد. یكى از این قله‌هاى فراموش نشدنى، همین نهم دى امسال بود.»

بیانات در دیدار فرمانده و پرسنل نیروى هوایى ارتش جمهوری اسلامی ایران 19/11/1388

«راز ماندگارى این انقلاب، اتكاى به ایمان‌هاست؛ اتكاى به خداست. لذا شما مى‌بینید آن روزى كه توده‌ى عظیم مردم در سرتاسر كشور احساس كنند كه دشمنى‌اى متوجه انقلاب است، احساس كنند كه دشمنىِ جدى‌اى وجود دارد، بدون فراخوان حركت می‌كنند، مى‌آیند. روز نهم دى شما دیدید در این كشور چه اتفاقى افتاد و چه حادثه‌اى پیش آمد. دشمنان انقلاب كه همیشه سعى می‌كنند راهپیمایى‌هاى میلیونى را بگویند چند هزار نفر آمده‌اند - تحقیر كنند، كوچك كنند - اعتراف كردند و گفتند در طول این 20 سال، هیچ حركت مردمى‌اى به این عظمت در ایران اتفاق نیفتاده است؛ این را نوشتند و گفتند. آن كسانى كه سعى در كتمان حقایق درباره‌ى جمهورى اسلامى دارند، این را گفتند. علت چیست؟ علت این است كه مردم وقتى احساس می‌كنند دشمن در مقابل نظام اسلامى ایستاده است، مى‌آیند توى میدان. این حركتِ ایمانى است، این حركتِ قلبى است؛ این چیزى است كه انگیزه‌ى خدایى در آن وجود دارد؛ دست قدرت خداست، دست اراده‌ى الهى است؛ این چیزها دست من و امثال من نیست. دل‌ها، دست خداست. اراده‌ها مقهور اراده‌ى پروردگار است. وقتى حركت خدایى شد، براى خدا شد، اخلاص در كار بود، خداى متعال اینجور دفاع می‎كند. لذا می‌فرماید: «انّ اللَّه یدافع عن الّذین امنوا». این را دشمنان نظام اسلامى نمی‌فهمند، تا امروز هم نفهمیدند؛ لذا تهدید می‌كنند، حرف می‌زنند، روش‌هاى گوناگون را به كار می‌گیرند، به خیال خودشان می‎گردند نقطه ضعف براى جمهورى اسلامى پیدا كنند؛ گاهى اسم حقوق بشر را مى‌آورند، گاهى اسم دموكراسى را مى‌آورند؛ ترفندهایى كه امروز براى مردم دنیا حقیقتاً ترفندهاى مسخره است. می‌گویند افكار عمومى؛ اما افكار عمومى اگر این حرف‌ها را از آمریكا و صهیونیسم باور می‌كرد، این‌جور در دنیا، در كشورهاى مختلف، ملت‌هاى مختلف، در مواقع گوناگون، نفرت خودشان را از این سران مستكبر نشان نمی‌دادند، كه مى‌بینید نشان می‌دهند. هر جا سفر می‌كنند، گروهى از مردم علیه‌شان شعار می‌دهند. پیداست كه افكار عمومى دنیا فریب ترفندهاى اینها را نخورده است.»

بیانات در دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى 06/12/1388

«یك مسئله‌ى بسیار مهم و استثنایى است؛ یكى از تمایزات نظام جمهورى اسلامى این است. مجموعه‌ى خبرگان، مجموعه‌ى علماى صاحب‌نام و صاحب شأن در بین مردم، و مورد اعتماد مردم در همه‌ى قضایا، بخصوص در قضیه‌ى بسیار مهم رهبرى و انتخاب رهبرى و قضایاى مربوط به آن محسوب می‌شود. و همین حضور اثرگذار و حساس در بین مردم، آثار و بركات خودش را داشته است و دارد. حضور مردم در حوادث بزرگ و مهم و اعلان موضعى كه می‌كنند - مثل راهپیمایى مهم 22 بهمن، كه واقعاً یك پدیده‌ى عظیمى بود در تاریخ انقلاب در این شرایط و با این اوضاع و احوال؛ و قبل از آن، حضور مردم در خیابان‌ها در سراسر كشور در نهم دى - بدون اینكه علما و راهنمایان معنوى مردم كه مورد اعتماد آنها هستند، دل‌هاى مردم را به حقایق این انقلاب متوجه كنند، میسر نمی‌شد. نقش علماى دین در هدایت مردم، منحصر نمی‌شود به هدایت در امور فرعى و مسائل شخصى و اینها. مهم‌تر از همه‌ى اینها، هدایت مردم است در مسئله‌ى عظیم اجتماعى و مسئله‌ى حكومت و مسئله‌ى نظام اسلامى و وظایفى كه مترتب بر این هست در مقابله‌ى با حوادث جهانى. یقیناً اگر نقش علماى دین و راهنمایان روحانى حذف می‎شد و وجود نمی‎داشت، این انقلاب تحقق پیدا نمی‎كرد؛ این نظام به وجود نمى‌آمد و باقى نمی‌ماند، با این همه مشكلات فراوانى كه در سر راه این انقلاب به وجود آوردند. بنابراین علماى دین - كه از جمله‌ى برترین آنها، مجموعه‌ى خبرگان هستند - تأثیر ماندگار و مستمرى در حوادث جامعه و سرنوشت جامعه دارند؛ كه خوب، آثارش را بحمداللَّه مى‌بینیم.»

خطبه‌هاى نماز جمعه‌ تهران در حرم امام خمینى (ره) در بیست و یكمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینى (ره) 14/03/1389

«شما دیدید فتنه‌اى به وجود آمد، كارهایى شد، تلاش‌هایى شد، امریكا از فتنه‌گران دفاع كرد، انگلیس دفاع كرد، قدرت‌هاى غربى دفاع كردند، منافقین دفاع كردند، سلطنت‌طلب‎ها دفاع كردند؛ نتیجه چه شد؟ نتیجه این شد كه در مقابل همه‌ى این اتحاد و اتفاق نامیمون، مردم عزیز ما، ملت بزرگ ما در روز نهم دى، در روز 22 بهمن، آن‌چنان عظمتى از خودشان نشان دادند كه دنیا را خیره كرد. ایران امروز، جوان امروز، تحصیل‌كرده‌ى امروز، ایرانیان امروز، آنچنان وضعیتى دارند كه هر توطئه‌اى را دشمن علیه نظام جمهورى اسلامى زمینه‌چینى كند، به توفیق الهى توطئه را خنثى می‌كنند. منتها توجه داشته باشید؛ باید تقوا پیشه كنیم. آنچه ما را قوى می‌كند، تقواست؛ آنچه ما را آسیب‌ناپذیر می‌كند، تقواست؛ آنچه ما را به ادامه‌ى این راه تا رسیدن به اهداف عالیه امیدوار می‌كند، تقواست.»

دیدار مردم مازندران در سالگرد حماسه 6 بهمن 6/11/1388

«آنچه كه براى ما لازم است، این است كه آحاد مردم، مسئولین، غیر مسئولین، به‌خصوص جوان‎ها، به‌خصوص كسانى كه سخن و حرف‌شان تأثیر دارد، احساس مسئولیت حضور در صحنه را از دست ندهند. هیچ كس نگوید من تكلیفى ندارم، من مسئولیتى ندارم؛ همه مسئولند. مسئولیت معنایش این نیست كه اسلحه ببندیم، بیاییم توى خیابان راه برویم؛ در هر كارى كه هستیم، احساس مسئولیت كنیم؛ مسئولیت دفاع از انقلاب و از نظام جمهورى اسلامى؛ یعنى از اسلام، یعنى از حقوق مردم، یعنى از عزت كشور. این، شرط اول: همه باید این احساس مسئولیت را داشته باشیم. و من مى‌بینم كه این احساس مسئولیت را داریم. این را مردم كشور ثابت كردند، ثابت میكنند؛ حالا یك نمونه‌ى واضحش همین 9 دى بود كه اشاره كردند؛ نمونه‌هاى دیگرى هم هست؛ 22 بهمن در پیش است، دهه‌ى فجر در پیش است. مردم حضور خودشان را، آمادگى خودشان را، سرزندگى و نشاط خودشان را نشان داده‌اند، باز هم نشان خواهند داد.»

بیانات در دیدار هزاران نفر از مردم استان گیلان‌ 8/10/1389

«فتنه‌ى سال گذشته جلوه‌اى از توطئه‌ى دشمنان بود؛ فتنه بود. فتنه یعنى كسانى شعارهاى حق را با محتواى صد در صد باطل مطرح كنند، بیاورند براى فریب دادن مردم. اما ناكام شدند. هدف از ایجاد فتنه، گمراه كردن مردم است. شما ملاحظه كنید؛ مردم ما در مقابله‌ى با فتنه، خودشان به‌پا خاستند. نهم دى در سر تا سر كشور مشت محكمى به دهان فتنه‌گران زد. این كار را خود مردم كردند. این حركت - همان طورى كه گویندگان و بزرگان و همه بارها گفته‌اند - یك حركت خودجوش بود؛ این خیلى معنا دارد؛ این نشانه‌ى این است كه این مردم بیدارند، هشیارند. دشمنان ما باید این پیام را بگیرند. آن كسانى كه خیال می‌كنند می‌توانند میان نظام و میان مردم جدایى بیندازند، ببینند و بفهمند كه این نظام، نظام خود مردم است، مال مردم است. امتیاز نظام ما به این است كه متعلق به مردم است. آن كسانى كه با همه‌ى وجود نظام جمهورى اسلامى را و اسلام را و این پرچم برافراشته را در این كشور نگه داشته‌اند، در درجه‌ى اول خود مردمند؛ دشمنان ما این را بفهمند. سردمداران دولت‌هاى مستكبر - و در رأس آنها آمریكا - علیه ملت ما حرف می‌زنند، توطئه می‌كنند، گاهى شعار می‌دهند، گاهى اظهارات مزوّرانه می‌كنند، گاهى صریحاً دشمنى می‌كنند، گاهى در لفافه می‎برند؛ اینها همه براى این است كه تحلیل درستى از مسائل ایران و شناخت درستى از ملت ایران ندارند. ملت ما ملت بیدارى است، ملت هشیارى است.»

منبع:رجانیوز
برچسب ها: تعابیر و ریشه‌شناسی حماسه 9 دی از نگاه رهبر معظم انقلاب؛،
ارسال توسط فقظ خدا
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
پیشخوان روزنامه ها
همسنگران

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار