تبلیغات
سرباز رهبری - خاطرات حدادیان از نه دی هشتاد وهشت
امروز :

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 9 دی 1390

بعد از 9 دی دوستان با من تماس می‌گرفتند و می‌گفتند چی كار كردید كه حاج منصورآقا هر جا می‌نشیند از شما تعریف می‌كنند گفتم حتما معجزه‌ای شده  با ایشان كه تماس گرفتم،گفتم حاج آقا چه خبره شنیدیم ما را دعا می‌كنید گفت آره گفتم برای برنامه شب عاشورا در بیت گفتند نه اون كه وظیفه‌ات بود گفتم برای برنامه روز عاشورای دانشگاه تهران گفت نه اونم وظیفه‌ات بود گفتم پس برای چی گفت برای 9 دی آقا 9 دی.

روزهاى سال به خودى خود همه مانند همه هستند و این انسانها هستند كه با  اراده‌‌‌‌‌ها و مجاهدتهای خود كه یك روز را از میان روزهاى دیگر مشخص میكند، متمایز و متفاوت میكنند.

 روز عاشورا - دهم محرم - فى نفسه با روزهاى دیگر فرقى ندارد اما این حسین بن على (علیه السّلام) است كه به این روز جان و معنا می بخشد. روز نهم دىِ ماه سال 88 نیز از جنس همین روزهاست روزی كه حركت مردم به آن جان می بخشد و متمایز می سازد. 

 حاج سعید حدادیان، مداح و ذاكر  اهل بیت عصمت و طهارت از جمله كسانی كه روز عاشورا و  9 دی ماه سال 88 را  از نزدیك مشاهده كرده است  در آستانه حماسه روز نهم دی ماه با او در دفتر مسجد دانشگاه تهران به گفت و گو نشستیم.

 با توجه به اینكه شما هر ساله روز عاشورا در دانشگاه تهران مراسم دارید، عاشورای سال 88 و فضای اطراف دانشگاه تهران را چطور دیدید؟

 حدادیان: در روز عاشورای سال 88 كه مصادف با ششم دی ماه بود افرادی كه در هیئت دانشگاه تهران حضور داشتند و عمدتا از دانشجویان، اساتید و كاركنان آن دانشگاه بودند  وقتی فضای اطراف دانشگاه تهران را دیدند و متوجه بی‌احترامی جمعی از اراذل و اوباش كه بعدا معلوم شد بعضی از آنها از پادگان اشرف آمده و منافقین بودند به مراسم عزاداری حضرت عبدالله شدند به میدان آمدند زیرا احساس می كردند آن روز باید به این شكل روز عاشورا را احترام كنند و همه عزادارن به این نتیجه رسیده بودند این عده برای براندازی نظام  آمده بودند و علیه كل ارزش‌ها به پا خاسته بودند.

  فكر می كنید چرا مردم و حتی كسانی كه در حوادث پس از انتخابات طرفدار كاندیدای خاصی بودند، روز 9 دی ماه  در صحنه حاضر شدند؟
 
حدادیان: 9 دی ماه سال 88 مصادف با 13 محرم و منبعث از عاشورای همان سال در واقع عكس‌العمل و واكنش مردم به قضایای عاشورای حسینی محسوب می‌شد. مردم صرف‌نظر از اختلافاتی كه بر اثر انتخابات پیش آمده بود وارد میدان شدند و مسئله مهم‌تری را با حضور خود اعلام كردند و آن این بود كه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم در مقابل بی‌احترامی به دستگاه سیدالشهدا و ارزش‌های اصیل انقلاب واكنش سریع، به موقع، صریح و كامل نشان می‌دهند.
 
 به عنوان كسی كه در روز 9 دی ماه جمعیت را از بالای میدان نظاره گر بودید كمی از حال و هوای آن روز بگویید؟
 
حدادیان: من در آن روز انبوه جمعیتی را دیدم كه تا به حال در برنامه‌های مختلف سی سال انقلاب سراغ نداشتم، جمعیتی كه با كیفیت و كمیت بی‌نظیر در میدان انقلاب و خیابان‌های اطراف حضور داشتند. نكته جالبی كه در آن روز قابل مشاهده بود این بود كه همه حامل عكس امام (ره) و یا رهبر انقلاب بودند و این به این معنی بود كه مسئله روسای قوا در این بین مطرح نیست و مسئله فقط بحث ولایت‌فقیه است.
 
احساس كردم ابتدای مراسم چیزی جز فریاد «یاحسین» مردم را اشباع نمی كند
 
انبوه جمعیت با فریاد یا حسین در حال انفجار بود و سراپا شور بود به نظر می‌رسید ظرفیت عشق به حضرت سیدالشهدا كاملا به رخ كشیده شده بود به طوری كه افراد حاضر در جمعیت روی پا بند نبودند و همین مسئله باعث شد خلاف‌ همیشه عمل كنیم به طوری كه در مراسم‌های به این سبكی ابتدا باید جمعیت را آرام كرد با گفتن بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم و دادن سلامی به اهل بیت بعد با خواندن شعر، رباعی، قصیده یا غزل مراسم را پیش برد تا نهایتا به نوحه و شور رسید اما دیدیم در آن لحظه هیچ چیز جز یك یا حسین جمعیت را اشباع نمی‌كند و تمایل مردم نیز به همین مسئله بود.
 
وقتی من یا حسین گفتم مثل این بود كه بمب‌ اتم منفجر شد و جمعیت با تمام توان یا حسین گفت. آن روز روز عجیبی بود ضمن اینكه نوحه‌هایی كه می‌خواندم حرف دل مردم بود و مردم نیز چون حرف دلشان گفته می‌شد سریع آن را تكرار می‌كردند تا گفتم «در روز عزا حرمت ارباب شكستند، علمدار كجایی، علمدار كجایی» همه بلافاصله تكرار كردند و یكی از روزهای استثنایی من در دوران مداحی محسوب می‌شود.
 
جالب است اینجا یك خاطره‌ای را از 9 دی بیان كنم و آن اینكه حاج منصور آقا كه در مقام استادی همیشه با گرفتن ایراد سعی می‌كند من را راهنمایی كند به عنوان مثال در یك شب ماه رمضان وقتی من داشتم با سبك دشتی مداحی می‌كردم یك دفعه لحن را عوض كردم وقتی برگشتم حاج‌آقا را نگاه كردم با اشاره گفت برگرد و بعد مراسم به من گفت 25 صدم از نمره‌ات كم شد نباید این لحن را جایی دیگری می‌رفتی.


 


بعد از 9 دی دوستان با من تماس می‌گرفتند و می‌گفتند چی كار كردید كه حاج منصورآقا هر جا می‌نشیند از شما تعریف می‌كنند گفتم حتما معجزه‌ای شده  با ایشان كه تماس گرفتم،گفتم حاج آقا چه خبره شنیدیم ما را دعا می‌كنید گفت آره گفتم برای برنامه شب عاشورا در بیت گفتند نه اون كه وظیفه‌ات بود گفتم برای برنامه روز عاشورای دانشگاه تهران گفت نه اونم وظیفه‌ات بود گفتم پس برای چی گفت برای 9 دی آقا 9 دی.
 
ظاهرا حاج‌آقا 9 دی در میان انبوه جمعیت مانده بودند و تنها صدای من را از میكروفن‌ها می‌شنیدند.
 
 فكر می‌كنید چه چیزی باعث شد 9 دی به عنوان حماسه در تاریخ ما ماندگار و جمعیتی با آن كیفیت و كمیت در خیابان‌های تهران حاضر شوند؟

 
حدادیان: آتش عشق امام حسین طبق روایات هرگز خاموش نمی‌شود كسی كه فكر حضور این همه جمعیت را نمی‌كرد در واقع ایرانی را نشناخته بود مردم ما مومن‌اند و توهین به عاشورا و حضرت سیدالشهد را هرگز برنمی‌تابند مردم می‌خواستند با حضور خود بگویند قضیه عاشورا، سیدالشهدا، ولایت‌فقیه، كلیت نظام چیزی نیست كه با موضع‌گیری‌های انتخاباتی بتوان آن را متزلزل كرد. من جمعیت بسیار دیده‌ام، جمعیت كلان طی دوران انقلاب و جنگ بسیار بودند و مطمئن هستم آن بخشی از مردم كه به خیابان‌ها آمده بودند اگر امكانات پوشش برنامه از قبیل صوت و تصویر بهتر بود بیشتر هم می‌شد.
 
 پیام این حضور برای دشمنان ملت ایران چه بود؟ فكر می‌كنید آنها پیش‌بینی چنین حضوری را داشتند؟
 
حدادیان: آنهایی كه با نظام اسلامی در افتادند یك چیزی را متوجه نشدند و آن این است كه آسمان و زمین پای كلمة‌الله ایستاده‌اند، پای سیدالشهد ایستاده‌اند این مسئله بارها و بارها برای ما ثابت شده است در زمان امام (ره) یك عده روشنفكر مأبانه جلسات مذهبی و روضه‌خوانی را تمام شده می‌دانستند اما امام عنوان كردند همه باید روضه بخوانند مختصر هم نه زیاد.روضه سیدالشهدا افضل‌الاعمال است و محرم و صفر است كه اسلام را زنده نگه می‌دارد ما ملت گریه سیاسی هستیم و .... با این سخنان فضلیت این مسئله و تاثیر آن را برای مردم جا انداختند.
 
در یك‌صد سال اخیر هر انقلاب ریشه‌داری كه در راس آن یك متفكر بزرگ وجود دارد ارادت و الگوپذیری آن از حضرت سیدالشهدا است اشخاصی مانند گاندی ارادت خاصی به ایشان داشتند، حتی اگر در مبارزات خود دچار اشكالاتی هم بودند. هر صاحب خرد و عاطفی‌ای كه حضرت سیدالشهدا را دوست دارد مسیر خود را تعیین می‌كند.
 
نفوس ملت ایران آماده پذیرش ولایت است اما دشمن ازریابی‌اش در این مسئله غلط است. مردم در روز 9 دی كه از قضیه عاشورای 88 منبعث شده بود نشان دادند كه نگاه ویژه ای به رابطه با روحانیون و به خصوص شخص ولایت‌فقیه و رهبر انقلاب كه در اوج قله است دارند و همچنان آنها را نجات‌بخش خود در مسیر انقلاب اسلامی می‌دانند.
 
به عنوان سوال بعدی مدیریت رهبر انقلاب را در حادثه 9 دی چگونه ارزیابی می‌كنید؟
 
حدادیان‌: به طور قطع عملكرد برخی از مسئولان و موضع‌گیری‌های آنها دچار اشكالاتی بود و همین مسئله باعث شد حضرت آقا خود پای میدان بیایند و مدیریت كنند. 13 میلیون رای‌دهنده‌ای كه معتقد بودند در انتخابات تقلب شده است پس از روشنگری مرحله‌ای حضرت آقا تعدادشان كم و كمتر شد از طرف دیگر مدیریت آقا در این بین به نوعی بود كه ایشان  توانستند از آرای برتر دفاع كنند زیرا در یك بازی كسی كه ضرر می ‌كند همیشه سر و صدا راه می‌اندازد و شخصی كه نتیجه را به نفع خود می‌داند شكایت نمی‌كند.
 
كسی كه شعارش «حسبناالله و نعم الوكیل» است و از خود تهی است به طور قطع می تواند از امتحاناتی چون فتنه عبور كند.
 
در آن زمان 13 میلیون معتقد بودند باید نتیجه انتخابات دوباره تكرار شود اگراین مسئله صورت می‌گرفت 25 میلیون نفری كه رای برتر را داشتند این‌بار اعتراض می‌كردند اما حضرت آقا كه وظیفه‌شان دفاع از رای مردم است و در حالی كه هیچ مدركی دال بر تقلب به دست نیامد با دفاع از این آرا اجازه ندادند اشخاصی با نگاه‌های تحزبی به آرا پشت برخی از این جبهه‌ها قرار بگیرند و با شعار هدف وسیله را توجیه می‌كند از وضعیت موجود سوءاستفاده كنند.
 
مدیریت آقا باعث شد چنین مسائلی در فتنه به وجود نیاید و با شفاف‌سازی در صدد حل آن برآید البته من از مدیریت ایشان تعجب نمی‌كنم دنیا متعجب از مدیریت ایشان شد چون فردی كه از خود تهی است و شعار حسبناالله و نعم الوكیل در دوران فتنه  سر می‌دهد به طور قطع می‌تواند از فتنه‌هایی به این شكل به راحتی عبور كند و با حلم و انعطافی كه در شخصیت ایشان وجود داشت و ما قبلا از این جنس صبر را در سخنان امام (ره) پس از قطعنامه 598 دیدیم از فتنه عبور كردیم.
 
به نظر شما چه محوری از حماسه 9 دی طی این سال‌ها مورد غفلت قرار گرفته است؟
 
حدادیان‌: فصل‌الخطاب در این زمینه سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب در جمع ستاد بزرگداشت 9 دی است. 9 دی امروز نباید ایجاد كننده چالش باشد و علیه اشخاص و یا افرادی عنوان شود. 9 دی نشان‌دهنده كلیت نظام زیر پرچم حضرت سیدالشهداست ما قبلا چند اعتراض داشتیم از جمله نداشتن میدان یا خیابانی با  عنوان 9 دی  كه شكر خدا امروز آن نیز برطرف شده است.
«خبرگزاری دانشجو»؛ در آن زمان بحث مطالبه محاكمه سران فتنه جزو یكی از شعارهای اصلی مردم بود با گذشت دو سال این مطالبه چندان محقق نشد، فكر می كند این شعار همچنان باید بیان شود؟
 
حدادیان‌: فتنه گناه اعظم و اكبر است و گناهكار باید محاكمه شود مطالبه ما محاكمه فتنه‌گران بوده است و امروز هم هست. این كه چه اشخاصی در آن دست داشته‌اند مسئله‌ای است كه همه نسبت به آن حساسیت دارند و انتظاری است كه همواره از دستگاه قضا می‌رود اما گاهی وقت‌ها رهبری می‌آید به نیابت از همه مردم از یك مسئله‌ای گذشت می‌كند اما مطالبه باید عنوان شود بهای خون ریخته‌ شده‌ای كه در دو طرف قضیه وجود داشت باید پرداخته شود.
 
بهای خون ریخته‌ شده‌ای كه در دو طرف قضیه وجود داشت باید پرداخته شود.
 
من برای همه آن خون‌ها احترام قائل ام هر چند معتقدم برخی از افراد كه پای ركاب ولی‌فقیه‌شان كشته شدند شهید محسوب می‌شوند و مهمتر از این خون‌های ریخته شده ظلم كسانی است كه باعث شدند انتخاباتی كه می‌توانست در عرصه جهانی اقتدار چندین ساله را برای ما به ارمغان آورد و همه مسائل جهانی در برابر ایران را تحت‌الشعاع  قرار دهد دچار خدشه شد.
 
معتقدیم اگر آن روز برخی از سران فتنه كشته و یا زندانی می‌شدند امروز تبدیل به قهرمانان كشور بودند در حالی كه مدیریت حضرت آقا و نظام اجازه نداد آنها قهرمان شوند و زندانی شدن و محاكمه آنها به خواست مردم تبدیل شد و همین مسئله باعث ریزش بیشتر طرفدارن آنها شد.
 
 به عنوان سوال آخر اگر بخواهید حماسه 9 دی را در یك كلمه و یك جمله و یك پاراگراف توصیف كنید چه می‌گویید؟
 
حدادیان:‌ در یك كلمه می‌گویم «یا حسین»، در یك جمله می‌گویم «ایران مملكت امام حسین است» و در یك پاراگراف می‌توان جمله‌های گوهربار امام خمینی مبنی بر اینكه پشتیبان ولی فقیه باشید تا به مملكت شما آسیب نرسد و این خون سیدالشهداست كه در خون شهدا به جوش آمده است و محرم و صفر است كه اسلام را زنده نگه داشته است، عنوان شود.

 منبع: خبرگزاری دانشجو
طبقه بندی: سیاسی، 
برچسب ها: خاطرات حدادیان از نه ده هشتاد وهشت،
ارسال توسط فقظ خدا
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
پیشخوان روزنامه ها
همسنگران

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار