تبلیغات
سرباز رهبری - چگونه پیامبر به همه سلام ها پاسخ می گوید؟
امروز :

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 14 اسفند 1390
یت‌الله سبحانی به این پرسش پاسخ گفته است.

به گزارش خبر، متن سوال و پاسخ ایشان به شرح ذیل است:

سوال : هر روز هزاران نفر، به پیامبر اسلام، سلام مى کنند، چگونه او مى تواند این سلام ها را در مدت کم بشنود و پاسخ بگوید. هزاران نفر با او با زبان هاى مختلف سخن مى گویند و توسّل مى جویند، چگونه یک نفر مى تواند بر همه زبان ها مسلّط باشد؟
پاسخ :یکى از پایه هاى اشتباه، این است که کارهاى ماوراء مادّه را با جهان مادّه، مقایسه کنیم و سپس یکسان بگیریم. در جهانى که ما زندگى مى کنیم، یک فرد نمى تواند در آنان محدود، این همه سلام ها را بشنود و پاسخ بگوید، ولى جهان برزخ و بعداً عالم پس از برزخ، براى خود، احکام خاصّى دارند، و نمى توان حکم آنجا را از شیوه اینجا آموخت. محدّثان عالیقدر در کتاب هاى حدیثى خود، نقل مى کنند که پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: «انّ لله ملائکة فی الأرض سیّاحین یبلغونى من أُمّتی السلام» . [۱] «خدا در روى زمین فرشتگانى دارد که در گردشند و سلام هاى شما را به من مى رسانند».
پیامبر گرامى(صلى الله علیه وآله) فرمود: «ما من أحد یسلم علىّ إلاّ ردّ الله علىّ روحى حتى أرد علیه السلام». ( [۲]) «هیچ کس بر من سلام نمى کند، مگر این که خدا سلام او را به روح من مى رساند و من پاسخ او را مى گویم».
در حدیث سوم مى فرماید: «صلّوا علىّ فإنّ صلاتکم یبلغنى حیث کنتم». ( [۳]) «بر من درود بفرستید، شما هر کجا باشید، درود شما به من مى رسد».

آیا پیامبر ـ نعوذبالله ـ چیزى بر خلاف عقل و خرد فرموده است؟ براى تقریب ذهن یادآور مى شویم: فرشته مرگ را به نام قابض الأرواح در نظر بگیریم. چگونه در آن واحد، جان افراد بى شمارى را مى گیرد و چگونه احاطه وجودى بر همه دارد؟ چه مانعى دارد که روح پاک پیامبر از نظر کمال، به حدى برسد که بتواند شنونده این درودها و پاسخگوى آنها باشد. این که مى گوید: متوسلان به پیامبر با زبان هاى مختلف، سخن مى گویند، این نیز مشکلى نیست. قرآن، سلیمان را آگاه از زبان پرندگان معرفى مى کند و مى فرماید:( وعلّمنا منطق الطیر ) ( [۴]) بلکه بالاتر او زبان حشرات را هم مى دانست، آنجا که سخن مورچه را شنید که مى گوید:
( یا أیّها النمل ادخلوا مساکنکم لا یحطمنکم سلیمان وجنوده وهم لا یشعرون ). [۵] «آنگاه که مورچه اى خطاب به مورچگان گفت: درون لانه هاى خود بروید، تا سلیمان و سپاهیانش، ناآگاهانه شما را زیر پا له نکنند». و پرندگان و حشرات داراى زبان هاى گوناگون مى باشند.
قرآن مجید درباره علم پیامبر مى فرماید: ( وأنزل علیک الکتاب والحکمة وعلّمک ما لم تکن تعلم وکان فضل الله علیک عظیماً ). [۶] «کتاب و حکمت را بر تو فرو فرستاد، و آنچه را که نمى دانستى به تو آموخت، و بخشش خدا بر تو بزرگ است».
جمله ( علّمک ما لم تکن تعلم ) حاکى از آن است که آنچه را پیامبر نمى دانست به او آموخت و یکى از آنچه که نمى دانست، زبان اقوام و ملیت هاى مختلف است. وانگهى ذیل آیه، نعمت خدا را بر پیامبر بزرگ مى شمارد.

آیا با وجود این آیه، شما پیامبر را یک فرد عادى تلقّى مى کنید؟
از بررسى نوشته هاى ابن تیمیه، و دنباله روى او محمد بن عبدالوهاب کاملاً این مطلب ثابت مى شود که پیشوا و پیرو در صدد پایین آوردن مقامات پیامبران است تا حدّى که آنها را به صورت یک فرد عادى جلوه دهد و لذا برخى از پیروان محمد بن عبدالوهاب با کمال جسارت مى گوید:
«عصاى هذه خیر من محمد لانّه ینتفع بها فى قتل الحیة ومحمد قد مات، ولم یبق فیه نفع وإنّما هو طارش ومضى». ( [۷]) «این عصاى من از محمد(صلى الله علیه وآله) بهتر است، زیرا مى توان در کشتن مار از آن بهره گرفت، محمد(صلى الله علیه وآله) مرده است و دیگر سودى ندارد، و کر است و از دنیا گذشته است».
پی نوشت ها:
[۱] . مسند أحمد، ج۱، ص ۳۸۷ و ۴۴۱; سنن ترمذى، ج۲، ص ۳۱۷; سنن نسائى، ج۳، ص ۴۳.

[۲] . سنن أبى داود، ج۱، کتاب الحج، باب زیارة القبور، ص ۴۷۰.

[۳] . التاج الجامع للأصول فى أحادیث الرسول، تألیف منصور على ناصف، ج۲، ص ۱۸۹.

[۴] . نمل/ ۱۶.

[۵] . نمل/ ۱۸.

[۶] . نساء/ ۱۱۳.

[۷] . خلاصة الکلام، ص ۲۳۰.
طبقه بندی: مذهبی، 
برچسب ها: چگونه پیامبر به همه سلام ها پاسخ می گوید؟،
ارسال توسط فقظ خدا
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
امکانات جانبی
پیشخوان روزنامه ها
همسنگران

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار